Quested APD1000-4 4 Channel power amplifier 1000W 4ch. / Class D with DSP
Neuware / OVP
Dimensions: 482 (w) x 88 (h) x 428 (d) mm
Weight: 10 kg
Channels: 4
Connectors: 4 x Neutrik Speakon output connectors (4 pole), 4 x Phoenix back-up output connectors
Frequency Response: 20Hz to 20kHz ( +/- 0.5dB )
Output Power: 500w @ 8 ohms / 1000w @ 4 ohms / 1400w @ 2.7 ohms / 1200W * @ 2 ohmsTHD ( @1dB below maximum output power) @ 1kHz < 0.18%, 20Hz to 20kHz < 0.2%
Gain/sensitivity: 32dB Sensitivity ( for maximum power) + 6.2dBu ( 1.6V )Power ConsumptionNominal @ 240V into 4 ohms 2.9A, nominal @ 120V into 4 ohms 6.0A
Bei Rückfragen stehen wir Ihnen gerne zur Verfügung.
Vielen Dank.
Load in Loud GmbH
Ober-Saulheimer-Str. 11b
55286 Wörrstadt